2008 Harvey Award Winners

Sun, September 28th, 2008 at 11:09am PDT | Updated: September 28th, 2008 at 9:08pm

Comic Books
Jonathan Callan, Contributing Writer
1

The best and the brightest of the comics industry gathered at the Baltimore Comic-Con Saturday night for the annual Harvey Awards, a gala event of dinner and discourse on the future of comics, kicked off by none other than Marvel Comics’ Brian Michael Bendis, mastermind of Secret Invasion and writer of “Powers,” “New Avengers” and “Ultimate Spider-Man,” who delivered this year's keynote address.

The writer shared some inspiring words about comics' place of power in Hollywood, imploring the professionals in attendence to never forget that the movie industry needs them more than they need the movie industry. Bendis concluded his remarks by acknowleding that mainstream comics must embrace digital distribution, but also write a "new language" for comics that doesn't simply involve porting existing works into a device like a mobile phone or computer.

The ceremony was then turned over to the evening's host, cartoonist Kyle Baker, the writer and artist of "Special Forces," "I Hate Saturn," "Nat Turner," "Plastic Man" and numerous other works, who introduced the night's presenters and got the show on the road.

Who proved themselves to be the best in their fields and who’s going to have to wait until next year (or the Eisners)? CBR has the full results.

BEST WRITER

Nominees:

 

Ed Brubaker, Captain America, Marvel Comics

Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

Grant Morrison, All Star Superman, DC Comics

William Van Horn, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

Brian K. Vaughan, Y: The Last Man, Vertigo/DC Comics

 

WINNER: Brian K. Vaughan

BEST ARTIST

Nominees:

 

Gabriel Ba, Umbrella Academy, Dark Horse Comics

John Cassaday, Astonishing X-Men, Marvel Comics

Guy Davis, BPRD, Dark Horse Comics

Frank Quitely, All Star Superman, DC Comics

William Van Horn, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

 

WINNER: Frank Quitely

BEST CARTOONIST

Nominees:

 

Darwyn Cooke, The Spirit, DC Comics

Matt Kindt, Super Spy, Top Shelf

Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

Bryan Lee O'Malley, Scott Pilgrim Gets It Together, Oni Press

Vasilis Lolos, Last Call, Oni Press

William Van Horn, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

 

WINNER: Darwyn Cooke

BEST GRAPHIC ALBUM — ORIGINAL

Nominees:

 

The Arrival, Scholastic Books

Donald Duck: The Case of the Missing Mummy, Gemstone

Exit Wounds, Drawn & Quarterly

Laika, First Second

Scott Pilgrim Gets It Together, Oni Press

 

WINNER: Scott Pilgrim Gets It Together, Oni Press

BEST GRAPHIC ALBUM - PREVIOUSLY PUBLISHED

Nominees:

 

The Annotated Northwest Passage, Oni Press

Antiques, Volume 1, Gemstone

Captain America Omnibus, Volume 1, Marvel Comics

Damned, Volume 1, Oni Press

Dark Tower: The Gunslinger Born, Marvel Comics

 

WINNER: Captain America Omnibus, Volume 1, Marvel Comics

BEST DOMESTIC REPRINT PROJECT

Nominees:

 

Complete Peanuts, Fantagraphics Books

Complete Terry and the Pirates, IDW

EC Archives, Gemstone

Popeye, Fantagraphics Books

Walt and Skeezix, Drawn & Quarterly

WINNER: Complete Peanuts, Fantagraphics Books

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

Nominees:

 

Eduardo Risso's Tales of Terror, Dynamite Entertainment

Exit Wounds, Drawn & Quarterly

Manga Shakespeare: Romeo and Juliet, Abrams

Moomin, Volume 2, Drawn & Quarterly

Witchblade Manga, Top Cow/Image

WINNER: Eduardo Risso's Tales of Terror, Dynamite Entertainment

SPECIAL AWARD FOR HUMOR

Nominees:

 

Chris Eliopoulos, Franklin Richards series, Marvel Comics

Nicholas Gurewitch, Perry Bible Fellowship, www.pbfcomics.com

Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

Bryan Lee O'Malley, Scott Pilgrim Gets It Together, Oni Press

William Van Horn, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

 

WINNER: Nicholas Gurewitch, Perry Bible Fellowship, www.pbfcomics.com

BEST ON-LINE COMIC

Nominees:

 

Diary of a Wimpy Kid, Jeff Kinney, www.wimpykid.com

EZ Street, Robert Tinnell and Mark Wheatley, www.comicmix.com/title/ez-street/

Penny Arcade, Jerry Holkins and Mike Krahulik, www.penny-arcade.com

Perry Bible Fellowship, Nicholas Gurewitch, www.pbfcomics.com

Surreal Adventures of Edgar Allan Poo, Dwight L. Macpherson, Thomas Boatwright

          and Thomas Mauer,  

          www.drunkduck.com/The_Surreal_Adventures_of_Edgar_Allan_Poo

WINNER: Perry Bible Fellowship, Nicholas Gurewitch, www.pbfcomics.com

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

Nominees:

 

The Annotated Northwest Passage, Scott Chantler, Oni Press

Diary of a Wimpy Kid, Jeff Kinney, Amulet Books

EC Archives, Various, edited by Russ Cochran, Gemstone

Postcards: True Stories That Never Happened, edited by Jason Rodriguez, Villard

Super Spy, Matt Kindt, Top Shelf

WINNER: EC Archives, Various, edited by Russ Cochran, Gemstone

BEST SINGLE ISSUE OR STORY

Nominees:

 

Alice in Sunderland, Dark Horse Comics

All Star Superman # 8, DC Comics

Captain America # 25, Marvel Comics

Donald Duck: The Case of the Missing Mummy, Gemstone

I Killed Adolf Hitler, Fantagraphics Books

Immortal Iron Fist # 7, Marvel Comics

Stephen Colbert's Tek Jansen # 1, Oni Press

 

WINNER: All Star Superman # 8, DC Comics

BEST BIOGRAPHICAL, HISTORICAL OR JOURNALISTIC PRESENTATION

Nominees:

 

Blah Blah Blog, Tom Brevoort, http://www.marvel.com/blogs/Tom%20Brevoort/

The Comics Journal, edited by Gary Groth and Michael Dean, Fantagraphics Books

Meanwhile...: A Biography of Milton Caniff, R.C. Harvey, Fantagraphics Books

The Naked Artist: Comic Book Legends, Bryan Talbot and Hunt Emerson, Moonstone Books

Overstreet Comic Book Price Guide, edited by J.C. Vaughn, Gemstone

Reading Comics: How Graphic Albums Work and What They Mean, Douglas Wolk, Da Capo Press

WINNER: Reading Comics: How Graphic Albums Work and What They Mean, Douglas Wolk, Da Capo Press

BEST COVER ARTIST

Nominees:

 

John Cassaday, Astonishing X-Men, Marvel Comics

Marko Djurdjevic, Daredevil, Marvel Comics

James Jean, Fables, Vertigo/DC Comics

Mike Mignola, Hellboy, Dark Horse Comics

William Van Horn, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

WINNER: Mike Mignola, Hellboy, Dark Horse Comics

BEST LETTERER

Nominees:

 

Chris Eliopoulos, Daredevil, Marvel Comics

Jared K. Fletcher, The Spirit, DC Comics

Willie Schubert, Walt Disney's Comics and Stories, Gemstone

Douglas E. Sherwood, Local, Oni Books

Chris Ware, Acme Novelty Library, Acme Novelty

 

WINNER: Chris Eliopoulos, Daredevil, Marvel Comics

BEST COLORIST

Nominees:

 

Susan Daigle-Leach, Uncle Scrooge, Gemstone

Jamie Grant, All Star Superman, DC Comics

Matt Hollingsworth, Daredevil, Marvel Comics

Matt Kindt, Super Spy, Top Shelf

Laura Martin, Thor, Marvel Comics

WINNER: Laura Martin, Thor, Marvel Comics

BEST  INKER

Nominees:

 

Stefano Gaudiano, Daredevil, Marvel Comics

Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

Steve Leialoha, Fables, DC Comics

Mark Morales, Thor, Marvel Comics

Kevin Nowlan, Witchblade, Top Cow/Image

 

WINNER: Kevin Nowlan, Witchblade, Top Cow/Image

BEST SYNDICATED STRIP OR PANEL

Nominees:

 

Doonesbury, Garry Trudeau, Universal Press Syndicate

Get Fuzzy, Darby Conley, United Feature Syndicate

The K Chronicles, Keith Knight, Self-Syndicated

The Mighty Motor-Sapiens, Mark Wheatley, Daniel Krall, Robert Tinnell, MJ Butler,

      Craig Taillerfer, Matthew Plog, and Jerry Carr, Self-Syndicated

Mutts, Patrick McDonnell, King Features Syndicate

 

WINNER: Doonesbury, Garry Trudeau, Universal Press Syndicate

BEST CONTINUING OR LIMITED SERIES

Nominees:

All Star Superman, DC Comics

Captain America, Marvel Comics

Damned, Oni Press

Daredevil, Marvel Comics

Umbrella Academy, Dark Horse Comics

Uncle Scrooge, Gemstone Comics

WINNER: All Star Superman, DC Comics

BEST NEW SERIES

Nominees:

 

Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

The Order, Marvel Comics

Resurrection, Oni Press

Thor, Marvel Comics

Umbrella Academy, Dark Horse Comics

 

WINNER: Umbrella Academy, Dark Horse Comics

BEST NEW TALENT

Nominees:

 

Jeff Kinney, Diary of a Wimpy Kid, Amulet Books

Jeff Lemire, Essex County, Top Shelf

Vasilis Lolos, Last Call, Oni Press

Robbi Rodriguez, Maintenance, Oni Press

Christian Slade, Korgi #1: Sprouting Wings, Top Shelf

 

WINNER: Vasilis Lolos, Last Call, Oni Press

BEST ANTHOLOGY

Nominees:

 

Flight Volume 4, edited by Kazu Kibuishi, Ballantine Books

Mome Volume 8, edited by Gary Groth and Eric Reynolds, Fantagraphics Books

Popgun Volume 1, edited by Joe Keatinge and Mark Andrew Smith, Image Books

Postcards: True Stories That Never Happened, edited by Jason Rodriquez, Villard

Walt Disney's Comics and Stories, edited by John Clark, Gemstone

WINNER: Popgun Volume 1, edited by Joe Keatinge and Mark Andrew Smith, Image Books

[Editor's Note: Originally we had listed the wrong winner for Best Colorist upon first publication. We regret the error and have corrected accordingly.]

Discuss this story in CBR's Community Forum forum.  |  1 Comments

TAGS:  harvey awards 2008, brian michael bendis, brian k vaughan, all star superman, darwyn cooke

CBR News

Send This Article to a Friend

Separate multiple email address with commas.

You must state your name.

You must enter your email address.